فروشگاه اینترنتی تخصصی لوازم و اتصالات آبیاری تحت فشار
ایران, خراسان شمالی بجنورد
شنبه-جمعه: 07:00 - 17:00
31 تیر 1394

فروشگاه تجهیزات کشاورزی ما

کشاورزی علم و هنر پرورش گیاهان و دام است. کشاورزی پیشرفت اساسی در ظهور تمدن انسانی بی تحرک بود ، به موجب آن ، پرورش گونه های اهلی باعث ایجاد مازاد غذایی شد که مردم را قادر به زندگی در شهرها می کرد. تاریخ کشاورزی هزاران سال پیش آغاز شد. پس از جمع آوری غلات وحشی حداقل از 105،000 سال پیش ، کشاورزان تازه متولد شده حدود 11.500 سال پیش اقدام به کاشت آنها کردند. خوک ، گوسفند و گاو بیش از 10،000 سال پیش اهلی شدند. گیاهان بطور مستقل در حداقل 11 منطقه جهان کشت شدند. کشاورزی صنعتی مبتنی بر تک فرهنگ بزرگ در قرن بیستم به تسلط بر بازده کشاورزی رسید ، اگرچه حدود 2 میلیارد نفر هنوز هم به کشاورزی معیشت وابسته بودند و به بیست و یکم وابسته بودند.

20 کشور بزرگ تولید کننده محصولات کشاورزی در مجموع 1531.4 میلیون تن محصول کشاورزی تولید می‌کنند که ۳۴ درصد از این محصول تنها در کشور ایالات متحده امریکا تولید می‌شود و دیگر کشورهای واقع در این قاره ۲۳ درصد از سهم تولید محصولات کشاورزی را به خود اختصاص دادند. کشورهای قاره اروپا ۱۷ درصد و کشورهای قاره آسیا ۲۳ درصد از سهم تولید را دارند. میزان تولید محصولات کشاورزی در قاره افریقا برابر با 67.5 میلیون تن بود و 5 کشور از این قاره در میان کشورهای بزرگ تولیدکننده محصولات کشاورزی هستند. مطالعه نشان می‌دهد 7 کشور اروپایی در فهرست تولیدکنندگان بزرگ محصولات کشاورزی هستند و 5 کشور آسیایی هم در این فهرست هستند.

 

 

  نام شما *
  ایمیل شما *
  موضوع
  شماره تلفن شما *
  متن پیام *

  فیلدهای ضروری مشخص شده اند
  31 تیر 1394

  انواع روش‌های آبیاری تحت فشار

  با توجه به جدید بودن این شیوه آبیاری، سیستم‌های آبیاری تحت فشار را سیستم‌های نوین آبیاری نیز می‌نامند. روش‌های آبیاری تحت فشار به دو دسته کلی آبیاری بارانی و آبیاری قطره‌ای تقسیم‌بندی می‌شوند. همان‌طور که پیداست، در آبیاری بارانی، آب به‌صورت قطرات مشابه باران از آبپاش‌ها خارج شده و بر روی گیاه و زمین کشاورزی می‌بارد و در روش آبیاری قطره‌ای، آب از قطره‌چکان‌ها به‌صورت قطره‌ای یا چکه‌ای خارج می‌گردد. تفاوت دیگر بین روش‌های آبیاری بارانی و قطره‌ای در مساحت خیس شده زمین است. به‌طوری که در آبیاری بارانی تمام مزرعه آبیاری می‌گردد اما در آبیاری قطره‌ای تنها محدوده اطراف گیاه آبیاری می‌شود. به‌همین علت آبیاری قطره‌ای را آبیاری موضعی نیز می‌گویند. آبیاری به‌صورت موضعی در سیستم‌های آبیاری قطره‌ای باعث مصرف کمتر آب و افزایش راندمان آبیاری نسبت به سیستم‌های آبیاری بارانی می‌گردد. همچنین بین آبیاری بارانی و آبیاری قطره‌ای از لحاظ فشار آب در سیستم تفاوت وجود دارد. به‌طوری که در سیستم‌های آبیاری بارانی به فشار بیشتری نسبت به سیستم‌های آبیاری قطره‌ای نیاز است. در ادامه به اصلی‌ترین مزایای روش‌های آبیاری تحت فشار اشاره شده است.

  مزایای آبیاری تحت فشار

  • راندمان بالا در آبیاری
  • بالا بردن کیفیت و کمیت محصولات تولیدی کشاورزی
  • یکنواختی پخش آب در سطح زمین
  • قابلیت آبیاری در زمین‌های ناهموار و شیب‌دار که نمی‌توان به روش آبیاری سطحی آنها را آبیاری کرد.
  • قابلیت اتوماسیون بالا
  • امکان پخش کود یا سم همزمان با آبیاری
  • نیاز کمتر به نیروی کارگری
  • امکان استفاده از آبیاری تحت فشار برای کنترل دمای هوا در مواقع یخبندان یا گرمازدگی

  انواع روش‌های آبیاری بارانی

  اجزاء اصلی یک سیستم آبیاری بارانی شامل پمپ، لوله اصلی، لوله جانبی و آبپاش‌ها می‌باشند. روش‌های طبقه‌بندی مختلفی برای سیستم‌های آبیاری بارانی ارائه شده است. در یکی از این روش‌ها، سیستم‌های آبیاری بارانی به دو دسته کلاسیک (غیر مکانیزه) و مکانیزه طبقه‌بندی می‌شوند. سایر روش‌های طبقه‌بندی شامل طبقه‌بندی بر اساس کاربرد کشاورزی و طبقه‌بندی بر اساس قابلیت حمل و نقل می‌باشد. برای آشنایی بیشتر این طبقه بندی و مطالعه آنها کلیک نمایید.

  طبقه‌بندی سیستم‌های آبیاری بارانی بر اساس کاربرد کشاورزی

  روش‌های آبیاری بارانی کلاسیک به روش‌هایی گفته می‌شود که در آنها جابجایی آبپاش‌ها یا لوله‌های جانبی به‌کمک نیروی کارگری انجام می‌شود. انواع روش‌های کلاسیک شامل کلاسیک کاملاً متحرک، کلاسیک نیمه‌متحرک، کلاسیک ثابت با آبپاش‌های متحرک، کلاسیک کاملاً ثابت و کلاسیک شیلنگی با قرقره است.

  شکل 2- سیستم آبیاری بارانی کلاسیک نیمه‌متحرک در حال آبیاری

  روش‌های آبیاری بارانی مکانیزه

  در روش‌های آبیاری بارانی مکانیزه، برای جابجایی آبپاش‌ها و لوله جانبی از انرژی الکتریسیته یا انرژی حاصل از سوخت استفاده می‌شود تا آبیاری با سهولت بیشتر و نیروی کارگری کمتر انجام شود. روش‌های آبیاری بارانی مکانیزه مناسب اراضی وسیع و یکپارچه هستند و تکنولوژی به‌کار رفته در آنها از روش‌های کلاسیک پیچیده‌تر است. از جمله روش‌های آبیاری بارانی مکانیزه می‌توان به سیستم آبیاری لوله چرخدار (ویل موو)، سیستم آبیاری ارّابه‌ای، سیستم آبیاری متحرک خطی (لینیر) و سیستم آبیاری عقربه‌ای (سنترپیوت) اشاره کرد. شکل 3 سیستم آبیاری سنترپیوت را نشان می‌دهد.

  شکل 3- سیستم آبیاری بارانی عقربه‌ای یا سنترپیوت که به‌صورت کاملاً مکانیزه عمل آبیاری را انجام می‌دهد.

  انواع روش‌های آبیاری قطره‌ای

  اجزاء مختلف یک سیستم آبیاری قطره‌ای می‌تواند شامل ایستگاه پمپاژ، تجهیزات تصفیه آب، تانک تزریق کود و مواد شیمیایی، لوله اصلی، لوله جانبی و قطره‌چکان‌ها یا گسیلنده‌ها باشد. سیستم‌های آبیاری قطره‌ای را می‌توان در چهار دسته زیر قرار داد:

  1. آبیاری قطره‌ای (Drip irrigation)
  2. آبیاری اسپری (Spray irrigation)
  3. آبیاری بابلر (Bubbler irrigation)
  4. آبیاری زیرسطحی (Subsurface irrigation)

  آبیاری قطره‌ای : در این روش آب با شدت جریان کم و به‌صورت قطره‌ای بر روی سطح خاک اعمال می‌شود و خاک اطراف گیاه را مرطوب می‌نماید.

  31 تیر 1394

  سرما زدگی در محصولات کشاورزی

  سرمای دیررس بهاره موجب آسیب دیدن جوانه‌های تازه بیدار شده درختان میوه می‌شوند و در صورت دیررس بودن بیشتر این نوع سرماها، حتی به میو‌های تازه تشکیل شده نیز خسارت وارد می‌کند. جوانه‌های بارور در حال رکود به سرمای زمستانه مقاوم هستند، اما مقاومت آن‌ها هنگام بیدار شدن جوانه‌ها کاهش می‌یابد. به طور کلی جوانه‌های گل در دمای ۲- و ۳- درجه سانتیگراد از بین می‌روند. میو‌های تازه تشکیل شده نسبت به گل‌ها حساس‌تر هستند و در منفی ۰.۵- درجه سانتیگراد آسیب می‌بینند. در اوایل بهار جبهه‌های سرد هوا در منطقه پرورش درختان میوه و در شب‌های بدون ابر موجب خسارت دیدن جوانه درختان میوه می‌گردد.

   مهم‌ترین راه‌کارها استفاده از دستگاه‌های مه ساز، استفاده از دود و هدایت آن روی مزارع (در مناطق غیرمسکونی)، آبیاری بارانی یا غرقابی یا قطره ای، استفاده از ماشین های ایجاد باد در مزارع، عایق‌سازی مزارع به وسیله پلاستیک یا پوشش‌های مختلف، استفاده از ضدیخ طبیعی «کراپ اید» (جدیدترین روش ارائه شده) هستند.

  روش‌های جلوگیری از سرمای زدگی بهاره

  روش‌های مختلفی برای جلوگیری از سرمای دیررس بهاره وجود دارد که می‌تواند جوانه‌های گل و میو‌های تازه تشکیل شده درختان میوه را از سرما زدگی محافظت کند.

  ۱- انتخاب ارقام دیر گل

  در مناطقی که احتمال خطر سر مایه دیر رس بهاره است با توجه به تاریخ گلدهی ارقام مختلف یک گونه درختی می‌توان از ارقام دیر گل استفاده کرد این ارقام با توجه به دیر بازکردن گل کمتر با سرما‌های دیر رس بهاره مواجه می‌شوند اخیرا در برخی مناطق از بادام‌های دیر گل استفاده به عمل می‌آید.

  ۲- استفاده از ترکیبات شیمیایی

  استفاده از اتفن درختان میوه هسته دار در پاییز موجب دیر باز شدن جوانه‌ها به مدت ۱۲-۴ روز در بهار می‌شود. استفاده از هورمون نفتالین استیک اسید در بهار موجب تا خیر ۲-۱ هفته در زمان گلدهی درختان می‌گردد.

  ۳- موقعیت و محل باغ

  در مناطق شیب دار و کنار تپه‌های ماهور در صورت احتمال وجود سرما‌های دیر رس بهاره محل باغ را در شیب‌های شمالی انتخاب می‌کنند تا در اوایل بهار دیر‌تر گر م. شده و موجب تاخیر در بیدار شدن جوانه‌ها گردد. ایجاد باغ میوه در کنار جنگل ها، رود خانه ها، برکه‌ها و کنار سواحل که دارای هوای مرطوب و نقطه شبنم بالا هستند آسیب‌های سرمای بهاره را کاهش می‌دهد.

  ۴-پاشیدن آب بر روی درختان

  پاشیدن آب بر روی شاخه‌های درختان میوه در دمای صفر درجه سانتیگراد موجب تشکیل یخ می‌شود. به ازای هر لیتر آب که یخ می‌شود ۸۰ کیلو کالری گرما آزاد می‌شود. گرمای آزاد شده موجب گرم شدن اجسامی که در تماس با آب هستند می‌شود در ضمن تشکیل یک لایه نسبتا عایق یخ در اطراف جوانه موجب می‌شود تا دمای جوانه از صفر درجه سانتیگراد پایین نیاید برای این منظور می‌توان از سیستم آبیاری بارانی استفاده کرد و یا توسط محلول پاش‌ها روی درختان میوه آب پاشید. پاشیدن آب باید در دمای صفر درجه سانتیگراد انجام گیرد.

  ۵- تدابیر زراعی

  نوع سطح خاک در محافظت دمای هوا تاثیر دارد و اختلاف دمای حدود ۱/۷ درجه سانتی گراد ایجاد میکند. برای محافظت در برابر سرما و یخبندان‌های ناشی از تشعشع، خاک باید مرطوب و عاری از علف‌های هرز و شخم نخورده باشد. زیرا زمین شخم خورده دارای هوای بیشتر بوده و گرمای ویژه کمتری دارد از این رو خاک شخم خورده سریع‌تر سرد می‌شود، اما خاک‌های مرطوب دیرگرم شده و دیرتر دمای خود را از دست می‌دهند علف‌های سطح خاک نیز نوعی هدایت کننده گرما از خاک به هوا می‌باشند تدابیر زارعی ذکر شده یخ زده گی را در لایه ۱۵ سانتی متر سطح خاک به تاخیر می‌اندازد و بویژه برای جلو گیری از سرما زدگی گیاهانی همچون توت فرنگی و انگور موثر واقع می‌گردد.

  ۶- گرم کردن باغ توسط بخاری‌های باغی

  کار گذاشتن بخاری یا پلار‌های باغی در قسمت‌های مختلف باغ و سوزاندن موادی همچون چوب نفت یا گازوییل موجب گرم شدن باغ می‌گردد. این روش در مناطق سردسیری ممکن است تاثیر زیادی نداشته باشد، اما در مناطق نیمه گرمسیری مثلا در باغات مرکبات، انار، انجیر زیتون و … می‌تواند موثر واقع شود.

  ۷- ایجاد دود برای کاهش تشعشع

  در شب‌های که احتمال بروز سرما می‌باشد با سوزاندن کاه وکلش و مواد دیگر موجب ایجاد دود در هوای باز گردید ذرات معلق در هوا هر چقدر بیشتر باشد انعکاس حرارت به سقف آسمان تقلیل می‌یابد، زیرا تشعشع حرارت که با طول موج‌های بلند به طرف آسمان منعکس می‌شود توسط ذرات هوا جذب شده و دمای باغ را حفظ می‌کنند

  ۸- ایجاد بادشکن در اطراف باغ

  کشت درختان باد شکن همچون چنار زبان گنجشک، افرا و … در جهت شمالی که باد‌های سرد می‌وزد موجب محافظت درختان میوه از سرما می‌شود.

  31 تیر 1394

  استخر کشاورزی

  امروزه استخر های ذخیره آب کشاورزی درایران و به خصوص مناطقی که دارای آب و هوای خشک و نیمه خشک است مورد توجه کشاورزان عزیز قرار گرفته است که دلیل این  امرکاربردهای این استخر هاست که دراغلب موارد،جهت ذخیره مدت زمان مشخصی از حقابه قنات ها و چاه در ایامی که فصل آبیاری نیست و یا ذخیره آب باران و برف منطقه ای مورد استفاده قرار میگیرد تا در ماه های آتی بتوانند از آب ذخیره شده در استخر جهت برطرف سازی نیاز آبی خود در سیستم های ابیاری نوین تحت فشار و دیگر روش ها بهره گیرند.

  استخر ذخیره آب در کشاورزی نوین به عنوان یک عضو اصلی سیستم آبیاری مطرح است، به گونه ای که این استخر ها منبع اصلی ذخیره آب بوده و به دو روش مرسوم زیر حجم مورد نیاز آب را به سطح زیر کشت و مزارع میرسانند.

  1-استفاده از سیستم پمپاژ آب که از طریق کف کش ها و موتور های پمپاژ جریان آب وارد سیستم لوله گذاری و … میشود.

  2-طراحی استخر در ارتفاع مثبت از سطح و لوله گذاری کف استخر که جریان آب بوسیله فشار حجم آب بالایی خارج شده و به سطوح مورد نیاز میرسد.

  از دیگر کاربرد های استخر کشاورزی میتوان به دو منظوره کردن استخر اشاره کرد.

  در این روش ابزی پروری هم در استخر ذخیره آب صورت میگیرد و از آن به عنوان استخر پرورش ماهی استفاده می شود. در این روش میتوان با تغذیه مناسب و برنامه مناسب ابزی پروری علاوه بر کسب درامد از پرورش ابزیان، از آب غنی شده بوسیله کود ابزیان سود و فواید فراوان و نادری را به خاک زیر کشت و گیاهان مزارع خود برسانید.

  انجام این سیستم نیاز به مشاوره درست و راهنمایی متخصصین امر دارد چرا که انجام این روش ها به شکل نادرست میتواند صدمات جبران نشدنی به زحمات چندین و چندساله شما برساند. ما در شرکت ایران لایه با توجه به نیاز های شما تمام تلاشمان را در جهت مشاوره درست انجام خواهیم داد تا صدمات احتمالی به صفر کاهش یابد.

  انواع استخر ذخیره اب کشاورزی

  ستخر های ذخیره آب در انواع مختلفی قابل طراحی و اجرا است که هرکدام با توجه به شرایط محل احداث پروژه (ارتفاع از سطح)، محدودیت های زمانی (بارندگی و یخ زدگی)، نوع خاک و لایه های زیرین و محدودیت های مکانی محل (وجود نهال یا کانال آب حول پروژه) طراحی میشوند.

  بطور کلی خاکبرداری استخر های ذخیره آب به سه شکل انجام میگیرد:

   

  1-مدفون

  در مناطقی که باد منطقه شدید و بادخیزند و لایه های خاک مناسب خاکبرداری است بهتر است خاکبرداری با توجه به حجم مورد نیاز ذخیره آب در عمق انجام شود.در این استخر ها لبه های استخر کمی بالاتر از سطح قرار میگیرد و خروج آب بوسیله سیستم های پمپاژ و کف کش ها انجام میگیرد واین روش متداول ترین نوع استخر است.

  2-نیمه مدفون

  درمواردی که لایه های سطحی خاک نرم و مناسب خاکبرداری است ولی لایه های زیرین سنگی بوده یا مشکل بالا بودن سطح آب زیر سطحی وجود دارد میتوان از این روش استفاده نمود.در این روش خاکبرداری تا عمق معینی انجام میشود و خاک برداشته شده لبه های استخر را خاکریزی میکند. در این روش با توجه به ارتفاع سطح پروژه در قیاس با نواحی مجاور آن میتوان از کف کش ها و یا لوله گذاری در کف جهت خروجی استفاده کرد.

  3-سطحی

  در مناطقی که محدودیت های بالا وجود ندارد و البته فضا کافی است میتوان استخر احداثی به شکل کامل روی سطح زمین احداث شود.در این روش خاکریزی روی سطح انجام شده اما قابل انجام برای عمق های بالا نیست.در این روش نیازی به وجود سیستم پمپی نبوده و جریان به وسیله فشار آب و به کمک جاذبه انجام میشود.

  با توجه به مصالح استفاده شده در ساخت استخرنیز میتوان دسته بندی زیر انجام شود:

  1-استخر خاکی با عایق ژئوممبران

  2-استخر های بتنی مسلح و غیر مسلح

  3-استخر های اجری با روکش سیمان

  4-استخر های سنگ و سیمان با لایه ی ایزوگام

  درمورد انواع مصالح کاری فوق میتوان از لایه های ژئوممبران و استخر های سنگ و سیمان به عنوان مرسوم ترین روش ها نام برد که البته در سالهای اخیر ژئوممبران ها و عایق های ژئوسنتتیکی به دلایل کاربرد های فراوان جایگزین تمامی روش های نام برده  شده است.